31 lipca 2012

Zapowiedzi - czyli co najchętniej bym przeczytała z nowości.

Na tych wakacjach mam już zakaz kupowania. Żeby było śmieszniej, i tak nie miałabym czym zapłacić, więc mój portfel nie musi się obawiać - bardziej pusty już nie będzie. Ale że człowiek zawsze marzy o niebieskich migdałach, to ta notka będzie poświęcona książkom, którymi bardzo mocno kuszą mnie wydawcy.

Moja lista wakacyjnych "murowanych" bestsellerów :)

Marianne Curley "Klucz"
Seria: Strażnicy Veridianu
Data wydania: 25 lipca 2012

Nic nie zostało rozstrzygnięte.
Niczego nie da się rozstrzygnąć bez wojny.
W ten sposób zbudowano Wszechświat.
Trzecia i ostatnia część serii „Strażnicy Veridianu”. Tym razem narratorami powieści są Matt i Rochelle.
Zakon Chaosu wzrósł w siłę. Lathenia, wciąż wściekła z powodu śmierci ukochanego Marduka, nie chce dłużej czekać i wypowiada Straży ostatnią bitwę. Stawką jest kontrola nad wszystkimi światami... Oszalała bogini nie cofnie się przed niczym, by zrealizować swój cel. Członkowie Straży są w poważnych kłopotach – muszą odnaleźć zaginiony klucz, który pozwoli otworzyć zbrojownię w mitycznym Veridianie. Ale to nie jedyny problem. W ich szeregach ukrywa się zdrajca. Narastająca niepewność i podejrzliwość utrudniają Strażnikom skuteczne działanie. Zbliża się czas wypełnienia proroctwa, czas ostatecznego starcia z Lathenią... Kto ze Strażników okaże się akolitą Chaosu? Kto zdradzi w godzinie najwyższej próby?
[Pierwsza część przypadła mi do gustu głównie ze względu na postać Arkariana - chyba mam słabość do takich tragicznych bohaterów. Drugą mam w planach, trzecia mam nadzieję również prędko trafi w moje łapy :)]


Kelly Creagh "Nevermore - Cienie"
Seria: Nevermore
Data wydania: jesień 2012

Drugi tom książki “Nevermore: Kruk”, gotyckiego romansu opartego na twórczości Edgara Allana Poego.
Varen zniknął. Schwytany w pułapkę koszmarnej rzeczywistości, gdzie chore sny Edgara Allana Poego stają się jawą, znajduje się poza zasięgiem żywych i umarłych. Ale Isobel nie zgadza się go porzucić. Rusza do Baltimore, by odnaleźć Reynoldsa, tajemniczego mężczyznę, który co roku spełnia toast na grobie pisarza i który w ciągu ostatnich miesięcy oszukiwał ją i zwodził. Tylko on ma klucz do innego świata...
Kiedy Isobel znajduje wreszcie przejście, odkrywa, że miejsce, w którym przebywa Varen zdążyło się zmienić. Pełen bólu i przerażających istot świat zamieszkują teraz również stworzenia, które zrodziły się w pełnym gniewu umyśle chłopaka. Miłość przemienia się w nienawiść, radość w smutek, śmiech w płacz. Stając naprzeciw Varena, Isobel zaczyna rozumieć, że jej ukochany stał się jej największym, śmiertelnym wrogiem.
[Nie rozumiałam szalonej popularności tej książki w blogosferze. Końcówka była ciekawa i wciągająca, ale dotarcie to niej męczące i karkołomne. Mam nadzieję, że następny tom wyjaśni co nieco. Również wyróżniam postać męską, Varen miał to coś :)]


Amy Kathleen Ryan "GLOW"
Seria: Sky Chasers
Data wydania: 2012

Empyraen, ogromny statek kosmiczny, jest jedynym światem, jaki zna Waverly. Tutaj się urodziła – w pierwszym pokoleniu tych, których noga nigdy nie postała i nie postanie na Ziemi. Waverly wie, że jej los został przesądzony. Poślubi charyzmatycznego Kierana, przyszłego kapitana Empyrean. I choć dziewczyna nie wie, czy kocha swego przyszłego męża, wie, że to, co ma uczynić, jest słuszne. Koloniści potrzebują dzieci, które w przyszłości zaludnią nową Ziemię...
Waverly zna swoją przyszłość. Ale ta przyszłość nie nadejdzie.
New Horizon, statek-bliźniak, który wyruszył w kosmos niedługo przed okrętem Waverly, dopuszcza się zdrady, której nikt się nie spodziewał. Jej załoga atakuje ludzi zgromadzonych na pokładzie Empyrean. Młode, płodne kobiety, zostają porwane. Dorośli – wymordowani.
Teraz Waverly nie wie, co ją czeka. 
Kieran, który przed czasem musi objąć rolę dowódcy, nie spocznie, póki jej nie odnajdzie. Ale czy Waverly naprawdę chce być odnaleziona? Grzeczna, potulna, pogodzona z losem dziewczyna kryje w sobie kobietę, którą pociąga coś więcej niż tylko życie przeżyte według ustanowionych przez innych dogmatów. 
[Strasznie lubię takie historie. Przypomina mi to trochę "Dobranych" Ally Condie. A tamtą książkę zapamiętam do końca życia. Mam nadzieję, że ta również będzie tak dobra - i nie zabłyszczy tylko okładką.]Tytuł:Reamde
Autor:Neal Stephenson
Liczba stron:1072 (wow!) --> cena: 89 zł...
Rok wydania:27 lipca 2012

Nadzwyczajny Neal Stephenson dał nam epicką opowieść o skali obejmującej całe światy, realne oraz wirtualne.

Richard Forthrast, czarna owca klanu farmerów z Iowa, dawny uciekinier przed poborem do Kanady oraz przemytnik marihuany, zgromadził w ciągu lat niewielką fortunę, a potem powiększył ją tysiąckrotnie, tworząc T’Rain, rozległą grę sieciową wartą wiele miliardów dolarów. T’Rain ma miliony zagorzałych fanów na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych aż po Chiny, ale grupka pomysłowych azjatyckich hakerów stworzyła Reamde – wirusa, który koduje pliki wszystkich graczy, by następnie zażądać okupu za ich zwrot. W ten sposób mimowolnie wywołali wojnę, powodującą chaos nie tylko w świecie wirtualnym, lecz również w rzeczywistym. Jej reperkusje dają się odczuć na całym świecie, prowadząc do serii niszczycielskich incydentów, w których uczestniczą: rosyjska mafia, komputerowi maniacy, tajni agenci oraz islamscy terroryści. Forthrast stoi w epicentrum wydarzeń, a jego bliscy znaleźli się pod krzyżowym ostrzałem.
[Coś czuję, że ta książka mocno potrząśnie całą blogosferą książkową, jeżeli wydawnictwo ją udostępni. Historia wydaje się naprawdę wymyślna i podejrzewam, będzie się w niej wiele działo. Już zazdroszczę wszystkim ją recenzującym :)]"Żelazny Książę: Opowieść z Żelaznych Mórz"

Premiera: 20 lipiec 2012

Wydawca: Dwójka bez Sternika

Gdy Rhys Trahaearn, zwany Żelaznym Księciem, uwolnił Anglię od Ordy, został narodowym bohaterem. W wolnej ojczyźnie zbudował handlowe imperium oparte na legendzie swojego imienia i… strachu. Kiedy w pełen niebezpieczeństw świat Rhysa wkracza inspektor Mina Wentworth, która prowadzi śledztwo w sprawie ciała porzuconego na progu jego domu, Żelazny Książę postanawia, że Mina będzie jego kolejną zdobyczą.
Jednak Mina nie może ulec urokowi Rhysa. W jej żyłach płynie krew Ordy i mimo nanotechnologii ulepszającej jej ciało, żyjąc w nieprzyjaźnie nastawionym londyńskim społeczeństwie, ledwo wiąże koniec z końcem. Ten romans zrujnowałby jej karierę i rodzinę, ale prowadząc śledztwo, nie może Żelaznego Księcia unikać… a jego upór w dążeniu do celu sprawia, że trudno mu się oprzeć.
Kiedy Minie udaje się ustalić tożsamość ofiary, odkrywa spisek, który zagraża całej Anglii. Żeby uratować swój kraj, Mina i Rhys muszą przemierzyć ziemie, na których roi się od zombi, oraz zdradzieckie wody oceanów. Ale niebezpieczeństwo zagraża nie tylko jej rodakom, gdy Mina poczuje pokusę zrezygnowania ze wszystkiego dla Żelaznego Księcia…
[Ta książka już robi furorę z powodu estetycznej graficznie okładki i tajemniczej damy spoglądającej na nas spod długich rzęs. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Dla mnie fabuła zapowiada się na mocno oklepaną i przewidywalną ale mimo to... kusi.]"Pożądane. Pretty Little Liars 8" Sara Shepard
Premiera: 20 sierpień 2012


Podejrzany o zabójstwo Ali czeka w areszcie na proces. Wydawać by się mogło, że Emily, Spencer, Aria i Hanna wreszcie odetchną z ulgą. Jednak mama Alison składa publicznie zaskakujące oświadczenie, które rzuca cień na całą sprawę.
Jakie mroczne tajemnice ukrywa rodzina DiLaurentisów?
[Z tą serią jestem obecnie chyba najbardziej związana. Lekkie czytadło z nutką kryminalnej tajemnicy i młodzieżowych problemów. Uwielbiam serial nakręcony na podstawie tych książek i dwie pierwsze części książkowe mam już za sobą. Czekam na możliwość przeczytania kolejnych. Ach ta okropna biblioteka miejska!]


"Neal Shusterman" Podzieleni

Data wydania: sierpień 2012


Druga Wojna Domowa toczyła się o prawa reprodukcyjne. Po latach krwawych walk między Obrońcami Życia a Zwolennikami Wolnego Wyboru uchwalono mrożący krew w żyłach kompromis: Życie ludzkie jest nienaruszalne od momentu poczęcia, aż do wieku lat trzynastu. Jednakże pomiędzy trzynastym a osiemnastym rokiem życia, rodzice mogą zdecydować się na „podzielenie” swojego dziecka, wskutek czego, wszystkie jego organy zostają przeszczepione różnym biorcom. Można się zatem takiego dziecka pozbyć, jednak formalnie rzecz biorąc jego życie nie dobiega końca, bowiem wszystkie jego części żyją w ciałach innych osób.
Connor sprawia swoim rodzicom zbyt wiele kłopotów. Risa, wychowanka domu dziecka, nie jest wystarczająco utalentowana, aby opłacało się ją utrzymać przy życiu. Levi natomiast jest dziesięciorodnym – dzieckiem poczętym i wychowanym przez religijną rodzinę w celu złożenia w ofierze w procesie podzielenia.
Connor, Risa i Levi – trójka nastolatków oddanych do podzielenia – uciekają z transportu i próbują uniknąć okrutnego losu. Udają się w desperacką podróż napędzaną przez nieustanną walką o życie. Jeśli uda im się przetrwać do osiemnastych urodzin – będą bezpieczni. Jednak w świecie, w którym system pragnie dopaść każdy kawałek ich ciała, pełnoletność wydaje się być bardzo odległa...
[Książki o końcu świata robią teraz furorę. Czas po apokalipsie to najlepiej się sprzedający okres w dziejach Ziemi, przynajmniej teraz, gdy Igrzyska Śmierci zapanowały nad naszymi umysłami. Jednak tej książki lepiej nie porównywać z dziełami Collins. "Podzieleni" to powieść wydana rok wcześniej niż bestsellerowa Trylogia - ale jak widać ma potencjał na sukces. Choć raczej nie powtórzy tego Igrzyskowego. Tak czy siak, trzymam kciuki. Opis bardzo do mnie przemawia.


"ZOO City" Lauren Beukes

Wydawnictwo: Rebis 
Premiera: 7 sierpień 2012 

Zinzi December dźwiga Leniwca na własnych plecach, żyje z talentu do znajdowania zaginionych rzeczy i ma paskudny dryg do oszustw internetowych. Pewnego dnia ktoś bestialsko morduje jej klientkę, a Zinzi musi się podjąć zadania, na które nie ma najmniejszej ochoty.
Zlecenie od legendarnego producenta muzycznego może się okazać biletem wyjścia z Zoo City, najgorszej dzielnicy Johannesburga, pełnej slumsów zamieszkanych przez prostytutki, morderców i pospolitych przestępców, z których każdy, tak jak Zinzi, nosi emanację swego grzechu w postaci jakiegoś zwierzęcia i żyje w cieniu piekielnej Cofki.
Ale nie jest tak łatwo uwolnić się od własnej przeszłości ani nie dać się uwikłać w cudze, mroczne sekrety – Zinzi musi przemierzyć drogę najeżoną zbrodnią, magią i stawić czoło temu, co do niej wraca z Poprzedniego Życia.
 
"Zoo City" to doskonała powieść urban fantasy, z elementami thrillera sf i magii, ballada na cześć fantastycznego Johannesburga. Jej fabuła, rozgrywająca się wśród wieżowców, dawnych kopalń złota, gwiazd muzycznego showbiznesu i egzotycznych zwierząt, przywodzi na myśl najlepsze przykłady powieści noir i budzi respekt wobec potężnych czynów afrykańskich sangomów. 
[Leniwiec na plecach? Tego chyba jeszcze nie było, chociaż na forum Książki Młodzieżowe dziewczyny wspominają o tym motywie choćby w mandze i anime. Dla mnie to nowość. Książka wydaje się odrobinę makabryczna, ale musi być dobra, skoro nagrodzono ją wiele razy i w końcu trafia też do Polski. Przynajmniej taką mam nadzieję, bo tytuł zapamiętuję.]


"Tajemnica Noelle" Diane Chamberlain
Data wydania: 07.08.2012


Szanowna pani Anno,
Trudno mi pisać o tym, co muszę pani przekazać, a przy tym zdaję sobie sprawę, że pani jeszcze trudniej będzie dać sobie z tym radę. Ogromnie mi przykro...
Niedokończony list to jedyny trop, który może odsłonić przed Tarą i Emerson przyczyny samobójstwa ich przyjaciółki, Noelle. Znały ją jako zaabsorbowaną swoim zajęciem, gotową do poświęceń położną, kobietę oddaną rodzinie i przyjaciołom, kochającą życie. Nie znały jednak całej prawdy…
 Zagadkowy list, zdradzający istnienie bolesnej tajemnicy, stał się dla przyjaciółek zmarłej bodźcem do szukania prawdy o kobiecie o złożonej osobowości, która życie każdej z nich oraz losy trzeciej, nieznanej im osoby naznaczyła miłością i współczuciem, ale też zdradą i kłamstwem.
[Obyczajówki wszelkiej maści mile widziane, a ten temat wydaje się naprawdę interesujący. Plus motyw położnej. Książka dziwnym trafem natychmiast skojarzyła mi się z "Trzynastą opowieścią" Setterfield", nie wiem czemu. Na pewno kiedyś ją przeczytam.]"Niania w Paryżu" Agnieszka Moniak-Azzopardi
Data wydania: 14.08.2012

Młoda, dziewiętnastoletnia Ania, dociera jesienią 1992 roku do Paryża. Rozpoczyna studia na Sorbonie i pracę jako opiekunka do dzieci. Wychowana w komunizmie dziewczyna zderza się z zupełnie inną rzeczywistością. Ambitna Ania próbuje dostosować się do nowych warunków. Jej gotowość do poświęceń z biegiem czasu niszczy ją samą i fizycznie, i psychicznie. Trafia na ludzi bez serca i szybko popada w poważne kłopoty. Będzie musiała walczyć o siebie i podjąć bardzo trudne decyzje. Przed nią czas niespodzianek, spotkań z nowymi ludźmi, a przede wszystkim rok pierwszej miłości…
[Paryż. Paryż. I jeszcze raz Paryż :) Chociaż nie powiem, żeby historia zapowiadała się źle. Opiekunką nigdy być nie chciałam ale praca za granicą zawsze wywołuje duże emocje. Inna kultura, inaczej wychowani ludzie. To może być dobre.]"Dzisiaj, jutro, zawsze" Samantha Sotto
Data wydania: 26.07.2012


Trzy lata po śmierci męża Shelley nadal nie potrafi się pogodzić z jego stratą. Niespodziewanie na progu jej domu zjawia się mężczyzna łudząco podobny do Maxa. Twierdzi, że jest wnukiem jej męża, który wcale nie umarł, tylko zaszył się na filipińskiej wysepce. Shelley w to nie wierzy, lecz i tak desperacko pragnie dowiedzieć się prawdy. Wyrusza z nieznajomym na drugi koniec świata, by odnaleźć Maxa – jeśli to faktycznie on. Po drodze snuje opowieść o podróży po Europie, podczas której się poznali. Odtwarzając historie zakrwawionych paryskich barykad, średniowiecznych austriackich klasztorów i włoskich pól bitewnych, Shelley stopniowo odkrywa szokującą prawdę o swoim mężu.
[Elementy magii, historii... czyżby podróże w czasie? Jeżeli tak biorę rękami i nogami :) Ostatnio ten motyw bardzo przypadł mi do gustu. Poza tym jestem ciekawa tej filipińskiej wyspy - tych rejonów nie znam z książek.]"Na rozstaju dróg" Richard Paul Evans
Premiera: 2012-08-06


Kiedy po śmierci żony Alan postanowił sprzedać wszystko, co miał, i rozpoczął swoją przedziwną pieszą wędrówkę przez kontynent, nie wiedział, co może spotkać go po drodze. Szukał nadziei i ukojenia, pytał o sens cierpienia. Był skupiony na sobie. A jednak podczas wędrówki okazało się, że to on może pomóc innym i dzięki temu zapomnieć o własnej stracie i smutku. Zrozumiał to dzięki kilku wspaniałym kobietom, z którymi zetknął go los.
Czego nauczy go spotkanie z tajemniczą Angel, która także próbuje zapomnieć o zdarzeniach z przeszłości? W jaki sposób zakończy się historia Kailamai, doświadczonej przez życie dziewczynki? I kim jest nieznajoma, siwowłosa kobieta, która poszukuje go od wielu tygodni?
[Cudne okładki książek, miliony fanek na całym świecie, męskie ale jakby kobiece podejście do tematu... O Evansie czytałam już wiele, ale jego książek jeszcze nie. Jedną podrzuciłam mamie w bibliotece ale jakoś specjalnie zachwycona nie była. Czy są tu jakieś fanki wyczekujące na ten tytuł?]
"Żona_22" Melanie Gideon
Premiera: 2012-08-06


Od: Żona_22 <Żona_22@osrodeknetherfield.org>
Do: Asystent_101
Wysłano: Pt 2012-05-25 09:22
Temat: Hazard

Czasami gdy loguję się do komputera, czuję się jak hazardzista siedzący w kasynie. Ogarnia mnie uczucie ekscytacji pomieszanej ze zniecierpliwieniem, mam wrażenie, że wszystko może się zdarzyć. Wkraczam w swój sekretny świat, bez sikającego psa, dorastających dzieci i męża, z którym po 20 latach małżeństwa mamy sobie coraz mniej do powiedzenia.
Dawno, dawno temu ja i mój mąż co wieczór przed zaśnięciem leżeliśmy w łóżku i zamiast zamieszczać posty na Facebooku, rozmawialiśmy.
Muszę przyznać, że brakuje mi tego...
Żona_22
[Lubię od czasu do czasu przeczytać powieść obyczajową dla kobiet, nie dla dziewczyn. Historia wydaje się bardzo prawdopodobna jak na współczesne czasy. Internet opanował życie większości istot ziemskich, w tym moje. A ta książka dodatkowo zapowiada się na dobrą obyczajówkę.]


A teraz książki, na które czekać będę z utęsknieniem jeszcze dłuuugi czas:

SISTERHOOD EVERLASTING Ann Brashares


Premiera zagraniczna: 20 marca 2012

[Dziewczyny ze Stowarzyszenia Wędrujących Dżinsów wracają po dziesięciu latach. Nie mogę się tego doczekać. Uwielbiam tę serię i w ogóle tę autorkę. Polecam przy okazji jej odrębną powieść "Trzy wierzby". Mocno wzruszająca :)]
CROSSED Ally Condie
[Książka "Dobrani" zapadła mi w pamięć i nie mogę się doczekać jej kontynuacji. Miejmy nadzieję, że kiedyś pojawi się w Polsce... jeżeli nie, i tak jakoś ją przeczytam :) To moja pierwsza antyutopia, zawsze będę mieć do niej sentyment.]

****************

Mam nadzieję, że powyższe pozycje Was zaciekawią i w przyszłości dacie im szansę, abym i ja mogła je poznać dzięki Waszym recenzjom :) 
Dziękuję ja uwagę!

12 komentarzy:

 1. Drugą część "Nevermore" mam w planach. Na pewno kupię ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. sporo tego :)
  sama z chęcią sięgnęłabym po "Nevermore", "Chłopca w walizce" oraz "Glow" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na prawie każdą z wymienionych przez Ciebie książek mam ochotę. ;) I mam nadzieję, że druga część "Dobranych" w końcu ukaże się w Polsce, bo pierwszy tom bardzo mi się spodobał. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Po Evansa na pewno sięgnę, a po ,,Nevermore" moja siostra:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fabuła "Glow" mnie zainteresowała, choć z drugiej strony bardzo przypomina mi "W otchłani", które niedawno czytałam i przypadło mi do gustu. A poza tym ciekawa wydaje sie tez "tajemnica Noelle" ^^

  OdpowiedzUsuń
 6. Czekam na kontynuację Nevermore ;D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja chętnie przeczytam 3 pierwsze:) Przede wszystkim oczywiście "Nevermore 2"

  OdpowiedzUsuń
 8. Nevermore i Żelazny Książę *_*

  OdpowiedzUsuń
 9. Z utęsknieniem czekam na Nevermore. Ale na razie muszę zdobyć Żelaznego księcia, który umili mi czekanie :D

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja czekam z utęsknieniem na Reamde,ta ilośc stron wzbudza we szaleńcze emocje :)Chcę,chcę i to już!:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Szkoda, że większość to kontynuacje, ale i tak chętnie bym po nie sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dorzuciła bym do tego jeszcze "Ciąża i narodziny fundamentem przyszłości dziecka" Lichtenber-Kokoszki i Janiuk. Książka naprawdę zapowiada się bardzo ciekawie

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz i poświęcony mi czas :)